Eesti keeles (EST)По-русски (RUS)In English (ENG)

Mis on põlevkivi?

Saada link Prindi


Eesti põlevkivi ehk kukersiit on moodustunud ca 400 miljonit aastat tagasi madalas soojas soolases meres. Soodsatel aastatel ladestusid vetikamatid, mis segunesid savi- ja lubimineraalidega. Põlevkivi koosneb mittetäielikult lagunenud orgaanilisest ainest (50-70% ulatuses) ja mitmesugustest mineraalidest.

Põlevkivi on maavarana laialt levinud, kuid jäädes kütteväärtuse ja muude omaduste poolest naftale ja kivisöele alla. Suured põlevkivi varud on näiteks Eestil, USA-l, Austraalial, Kanadal, Brasiilial ja Venemaal. Põlevkivi kasutatakse fossiilse kütuse ning keemiatööstuse toorainena. Põlevkivi utmisel saadakse õli. Põlevkivist saab toota veel maagaasi, mõningaid väävliühendeid ja teekattebituumenit. Põlevkivi kütteväärtus on vähemalt 4,9–11,3 MJ/kg (1200–2700 kcal/kg).

Põlevkivi, mille nimetus Eestis on kukersiit, on Eesti tähtsaim maavara. Lisaks kukersiidile on Eesti maapõues ka argilliiti, mis on samuti põlevkivi. Seda Eestis ei kaevandata ja väikse kütteväärtuse tõttu pole teda põleva maavarana kunagi kaevandatud.

Täpsema ülevaate saamiseks põlevkivist on võimalik tutvuda kahe esitlusega.

iconMis on põlevkivi?

iconWho built the Moon?

Sa asud siin: Lisad Huvitavat Mis on põlevkivi?