Eesti keeles (EST)По-русски (RUS)In English (ENG)

26. aprill on ülemaailmne intellektuaalomandi päev

Saada link Prindi

Selle traditsiooni algatas 2000. aastal Ülemaailmne Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO), et tõsta autoriõiguse, patendikaitse, kaubamärgi ja tööstusdisainlahenduste õiguskaitse tähtsust igapäevaelus ja tähistada seda koos kõigi loovisikute ja innovatsiooni edendajatega ülemaailmselt. Miks just 26. aprill? Seda päeva seostatakse WIPO asutamise konventsiooni jõustumisega 26. aprillil 1970.

Vaata: WIPO peadirektori Francis Gurry tervitus

Sel aastal tähistab kogu maailm intellektuaalomandi päeva deviisi all – INNOVATSIOON ON EDU PANT. Innovatsioon muudab meie elu tervislikumaks, palju kaitstumaks ja mugavamaks, muutes probleemid edu allikaks. Intellektuaalomandi süsteem toetab innovatsiooni läbi teadmussiirde, investeeringute, loovuse, uute ideede, uute tehnoloogiliste lahenduste rakenduse ja seda kõike parema homse nimel.

Sel aastal avaldati uuringu "Euroopa kodanikud ja intellektuaalomand: tajumine, teadlikkus ja käitumine" uuendatud tulemused. Küsitletutest 97% arvas, et leiutajad, loomeinimesed ja kunstnikud peaksid saama oma õigusi kaitsta ja saama oma töö eest väärilist tasu. Uuring viidi läbi kõigis Euroopa Liidu riikides. Rohkem kui 26 000 intervjuu tulemused kajastavad üldpilti ka majanduslanguse ajal, mil perekondade eelarved olid pingelised. Tulemustega saab tutvuda intellektuaalomandiga seotud õigusrikkumiste EUIPO vaatluskeskuse veebilehel, samuti on võimalus tutvuda uuringu kommenteeritud kokkuvõttega eesti keeles.

Eesti Patendiamet (EPA) tähistab intellektuaalomandi päeva seminariga „Kuidas kaitsta intellektuaalset vara?“ Tallinna Tehnikakõrgkoolis.

Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskus (EITK) koos Ameerika Kaubanduskojaga tähistab intellektuaalomandi päeva avaliku ümarlauaga Tehnopolis. Paneelarutelus osalevad Justiitsministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Eesti äriettevõtete esindajad.

Eesti Rahvusraamatukogus toimub autoriõiguskaitse seminar, kus käsitletakse autoriõiguse erandeid haridus- ja teadusvaldkonnas.

Tähistame meiegi seda päeva kõik koos!


Anu Nuut, IO ekspert

Sa asud siin: Meist Uudised 26. aprill on ülemaailmne intellektuaalomandi päev